A T- Art Alapítvány rövid története

A T-Art Alapítványt Tenk László Munkácsy-díjas festőművész és felesége,
Tenk Zsóka gobelinszövő hozta létre 1990-ben.

1990-1997 között Tenk László és Zsóka csillaghegyi műterme Galériaként számos egyéni és csoportos kiállításnak adott otthont.

1992-1993 Jelentős kiállítások valósultak meg a Phillip Morris vállalat mecénás tevékenységének köszönhetően: győri Nemzeti Színház, budapesti Veres Péter Gimnázium szolnoki Zsinagóga, miskolci Avasi Gimnázium, egri Szakközépiskola, Szeged Megyeháza és a budapesti Hadtörténeti Múzeum.

1994-1999 között a szolnoki MOL székház galériájában is rendszeresen állítottak ki az Alapítványt támogató művészek.

Emellett a hazai művészeti élet rangos intézményei: a székesfehérvári Pelikán Galéria (1996), a budapesti Vigadó Galéria (1998), a Csongrád Galéria (1999), a soproni Festő Terem (1999), az egri Művészetek Háza Templom Galériája (2002), a kalocsai Városi Galéria (2006,2007), a Szolnoki Galéria (2008), a tatabányai Kortárs Galéria (2009), a budapesti MAOE Székház (2010) is fogadták az Alapítvány által rendezett tárlatokat.

A gyűjtemény külföldön is több helyszínen szerepelt: Kongresszusi Központ Jesolo, Bonn, marosvásárhelyi Kultúrpalota, amstelveen-i Aemstelle Galéria és Múzeum, dortmundi SIGNAL Galéria, valamint a canadai Calgary és Edmonton, Millecentenáriumi kiállítás.

Az Alapítvány igyekszik minél szélesebb körben bemutatni a gyűjteményt, ezért rendszeresen állít és állított ki iskolákban, közösségi házakban és könyvtárakban: Veres Péter Gimnázium, Bárczi Géza Általános Iskola, Békásmegyeri Közösségi Ház, Óbudai Művelődési Központ, Szent József Ház, Békásmegyeri Szabó Ervin Könyvtár és a Platán Könyvtár. Az Alapítvány kezdetektől szerepet vállalt Óbuda-Békásmegyer kulturális életének támogatásában.

A T-Art Alapítvány résztvevője a Magyar Festészet Napja, a Szakrális Művészetek Hete, az Óbuda Napja és a viszáki Kultúrpajta programjainak.

Az Alapítvány történetének legjelentősebb kiállításai: 1998 Vigadó Galéria. „Paletta” T- Art Alapítvány festészeti anyaga 2008 Szolnoki Galéria. T- Art Alapítvány grafikai gyűjteményének bemutatása c. kiállítás és szimpózium 2010 MAOE Székház. „20 év – Válogatás a T- Art Alapítvány kortárs gyűjteményéből” 2012 Nyíregyházi Városi Galéria- kiállítás a gyűjtemény 150 válogatott műalkotásából

Az Alapítványt támogató szponzorok közül kiemelkedő Kugler Flórián mecénási tevékenysége, aki anyagi támogatását konstruktív szakmai ötletekkel is társítja. Közreműködésének köszönhetően az Alapítványt támogató több művész alkotói tevékenységének dokumentálására Kugler Könyvek elnevezéssel album-sorozat jelenhetett meg 2003-2011 között (10 könyv jelent meg). Ennek a sorozatnak a kiadói gondozását 2008-tól már az Alapítvány látja el.

A szervezet tevékenységének működéséhez több művészettörténész együttműködését nyerte meg. Alapításától másfél évtizeden át Dr. Supka Magdolna szellemi vezetésével valósult meg a gyűjtemény-gyarapítás és a műgyűjtők köre kialakításának gyakorlata, a kiállítások rendezése és a Paletta-sorozat elnevezésű kiadványok megjelentetése.
A festőművész kortársakat bemutató sorozat darabjaiba – a vezető szellemi tekintély mellett – Kozák Csaba, Sasvári Edit, Szeifert Judit és Wehner Tibor művészettörténészek is készítettek tanulmányokat. 1990-2011 között 26 festőművész alkotói pályáját mutatta be ez a kiadvány. A Professzor Asszony iránti tisztelet jeléül – halála után – róla elnevezett díjat
(Supka Magdolna Emlékdíj) hozott létre az Alapítvány, amellyel évente egy
a kortárs művészet gondozásában kiemelkedő személyiséget ismer el. Az Alapítvány 2006 óta minden évben rendez Festészet Napi kiállítást festő támogatóinak munkáiból az Óbudai Művelődési Központban, ahol a díj átadásra kerül. Supka Magdolna emlék-díjat kaptak:
Bráda Tibor (2006), Wéhner Tibor (2007), Sípos Mihály (2008), Gulyás János (2009), Gaál József (2010),  Kugler Flórián (2011).

2010 óta Garami Gréta fiatal művészettörténész segíti az Alapítvány kiállításait. 2012-ben elkészítette az Alapítvány 22 éves történetét bemutató tanulmányát.

2010 óta az Alapítvány rendszeresen tart játékos tárlatvezetéseket és kézműves foglalkozásokat az aktuális kiállításokhoz kapcsolódva. A szervezést és a foglalkozásokat Bihariné Tenk Dóra, az Alapítvány asszisztense vezeti.

2011-ben elkezdődött egy együttműködési megállapodás előkészítése az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatával és az Óbudai Múzeummal a Zichy kastélyban létrehozandó kortárs képzőművészeti kiállítótér megvalósítására.